Krem nr 5Krem nr 7 to produkty o prostym, ale aktywnym składzie. Bazę obydwu kremów stanowi olej arganowy i hydrolat oczarowy. Krem nr 7 wzbogacony jest dodatkowo o kwas mlekowy, a Krem nr 5 o masło kakaowe.

Drzewo arganowe występuje wyłącznie w Maroku. Owoce arganii są żółte i kształtem przypominają oliwkę. Wewnątrz jest twarda pestka zawierająca nasionko, mniejsze od ziarna słonecznika. Z tych drobnych nasionek wytłacza się cenny olej arganowy. Żeby uzyskać 1 litr oleju potrzeba 30 kg nasion. Nic dziwnego, że jest on na wagę złota.

Kosmetyczne właściwości arganu były znane od wieków w północnej Afryce, ale dopiero w ostatnich latach podbił on rynki europejskie i amerykańskie. Najnowsze badania wykazały że „złoto Maroka” składa się w 80% z nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie oleinowego i linolowego, jest bogate również w witaminę E. Poza tym zawiera butyrospermol, związek o silnych właściwościach fotoprotekcyjnych.

Olej arganowy nawilża skórę i odżywia ją, łagodzi podrażnienia oraz przeciwdziała procesom  starzenia, bo – jak powszechnie wiadomo – witamina E jest silnym wymiataczem wolnych rodników. Hydrolat oczarowy natomiast zwęża pory, zmniejsza rumień i podobnie jak witamina E wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.

ho

Dzięki zawartości masła kakaowego krem nr 5 świetnie nadaje się do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej, skłonnej do podrażnień i rumienia.

Krem nr 7 ma lżejszą konsystencję i przeznaczony jest dla osób z cerą mieszaną i normalną. Kwas mlekowy zawarty w kremie wyrównuje koloryt i ładnie rozświetla cerę oraz przeciwdziała tworzeniu się zaskórników. Jest on jedną z głównych składowych NMF – naturalnego czynnika nawilżającego, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie naskórka.

7             5

Po dłuższym stosowaniu kremów nr 5 i nr 7 skóra robi się gładka i miła w dotyku, bo im mniej składników ma kosmetyk, tym jego działanie jest bardziej zbilansowane i bezpieczne dla skóry.

Barbara Kupras

Fot. Pixabay.com