Najbardziej popularne w kosmetyce domowej są kwasy organiczne z grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). Do tych kwasów należy również kwas mlekowy, który jest produktem fermentacji bakterii. W stanie czystym jest bezbarwnym, przezroczystym płynem o ostrym, kwaśnym smaku, można go kojarzyć z sokiem oraz miąższem cytrynowym, jabłkowym i miodem.

Badania in vivo potwierdzają wpływ samej cząsteczki kwasu mlekowego na zwiększenie papilarnego kolagenu skóry wywołanego pobudzeniem jego syntezy. Nie mniej ten mechanizm nie jest do końca wyjaśniony.

Pielęgnacja cera dojrzałej, tłustej i mieszanej
Kwas mlekowy (do 5%) działa nawilżająco, ze względu na swoje właściwości wiązania wody w wierzchnich warstwach naskórka. Użyty we właściwych stężeniach (do 5%) rozluźnia spoiwo międzykomórkowe. Regularne stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym odmładza naskórek i spłyca zmarszczki, dzięki stopniowemu złuszczaniu obumarłych komórek warstwy rogowej. Szybciej złuszczane komórki powodują wzrost nowych komórek.

Pozbawiony warstwy zrogowociałych komórek „młody” naskórek kilkakrotnie lepiej wchłania kosmetyki odżywcze. Tak więc toniki, peelingi i maseczki z 2-5% kwasem mlekowym należą do podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych cery tłustej i mieszanej, dojrzałej. Szczególnie ostrożnie należy stosować kosmetyki z kwasem mlekowym do cery suchej. Zalecane stężenie do 2-2,5%.

Pielęgnacja cery tradzikowej
Preparaty z kwasem mlekowym (5%) również wspomagają leczenie trądziku. Redukując warstwę rogową zabezpieczają mieszki włosowe przed zapychaniem złuszczonymi komórkami. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się bakterii i wytwarzaniu przez nich drażniących kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie pryszczy i krostek. Ziołowe peelingi z kwasem mlekowym w pielęgnacji cery trądzikowej należy stosować dwa razy dziennie rano i wieczorem, aby stale oczyszczać ujścia mieszków włosowych, delikatnie złuszczać wypryski i zapobiegać powstawaniu nowych. Regularne stosowanie peelingów zapewnia czystą cerę.

Plamy powierzchniowe, posłoneczne, potrądzikowe lub pojawiające się z wiekiem
Stosując punktowo maseczki z kwasem mlekowym (7-15%) można próbować pozbyć się powierzchniowych plam posłonecznych, potrądzikowych lub pojawiających się z wiekiem. Po aplikacjach preparatów z kwasem mlekowym należy szczególnie chronić skórę przed słońcem.

Kwasu mlekowego w stężeniu 30% nie należy stosować bezpośrednio na skórę.

Zachęcamy do wypróbowania maseczki-peeling K+K (korund+kwas mlekowy) firmy Fitomed