Oleje roślinne to najstarszy kosmetyk świata używany do pielęgnacji ciała i włosów. Ich działanie doceniano już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Obecnie naturalne oleje roślinne przeżywają swój renesans i zaczynają zdobywać coraz większą popularność jako składniki kosmetyków lub samodzielne preparaty do pielęgnacji skóry.

Oleje dzielimy na rafinowane i nierafinowane tłoczone na zimno. Oleje nierafinowane, tłoczone na zimno, pozyskiwane są wyłącznie przy pomocy procesu mechanicznego, czyli tłoczenia w prasie, bez użycia wysokiej temperatury. Jest to najstarsza i najbardziej naturalna metoda produkcji oleju. Najpierw nasiona są delikatnie zgniatane w celu otwarcia łusek, a następnie tłoczone w prasie ślimakowej bez ogrzewania. Otrzymany olej zostaje następnie oczyszczony przy pomocy filtra i zabutelkowany. Oleje tłoczone na zimno zachowują naturalny, zwykle intensywny zapach roślinny i pełną gamę składników odżywczo-pielęgnacyjnych. Oleje tak pozyskiwane stanowią najcenniejszy rodzaj olejów roślinnych stosowanych w kosmetyce, są zaliczane do olejów naturalnych o wysokiej jakości i wartości biologicznej.Mają dużo wyższe stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, skwalenu i steroli niż ich rafinowane odpowiedniki. Brak procesu oczyszczania sprawia, że olej nierafinowany jest mętny i ma krótszy okres ważności.

Rafinacja oleju, czyli oczyszczanie, jest złożonym, kilkuetapowym procesem, przebiegającym przy użyciu wysokiej temperatury, wody i chemikaliów. W czasie rafinacji następuje usunięcie wszelkich niechcianych składników obecnych w olejach naturalnych, takich jak pigmenty, fosfolipidy, wolne kwasy tłuszczowe. Dzięki temu pozyskuje się oleje o dużej stabilności i odporności na wysokie temperatury, klarowne, pozbawiane charakterystycznego koloru i zapachu, ale o dużo mniejszej zawartości witamin, tokoferoli, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oleje rafinowane mają długi okres ważności, nie posiadają mocnego koloru i aromatu, dlatego stanowią świetny surowiec kosmetyczny.

Oleje roślinne rafinowane stanowią grupę cennych składników występujących w kosmetykach naturalnych. Są lepiej tolerowane przez skórą i mają dobre właściwości pielęgnacyjne. Oleje nierafinowane natomiast są wykorzystywane obecnie jako samodzielne preparaty pielęgnacyjne, a nawet lecznicze. Ze względu na krótszy okres trwałości używa się ich raczej do produkcji selektywnych i droższych kosmetyków. Natomiast bogaty skład i naturalny, roślinny zapach sprawiają, że oleje nierafinowane stają się nieodzowne dla współczesnej kobiety, dbającej o domową pielęgnację ciała i włosów.

Barbara Kupras

Fot.: Pixabay.com