fbpx
ul. Ernesta Malinowskiego 5 02-776 Warszawa
+48 570 300 344 (9.00-17.00)

Jak latem chronić skórę dziecka?

Jak latem chronić skórę dziecka?

jak latem chronić skórę dziecka?

Wszyscy lubimy słońce. Ale nasza miłość do niego może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Przede wszystkim wtedy, gdy latem wylegujemy się przez kilka godzin na plaży, nie stosując żadnych ochronnych kremów z filtrem. W efekcie cierpimy później na poparzenia słoneczne, mamy problemy ze skórą (w tym poważne zmiany o charakterze nowotworowym). Latem zapominamy również o właściwej ochronie skóry naszych dzieci, szczególnie narażonych na promienie słoneczne. Zanim wybierzemy się na plażę, zadajmy sobie pytanie, jak latem chronić skórę dziecka.

Fachowcy twierdzą jednoznacznie: „Promienie wysyłane przez słońce oddziaływają na organizm człowieka przez całe jego życie. Ich wpływ objawia się zarówno natychmiastowymi jak i odległymi zmianami skórnymi. 80% całkowitego czasu ekspozycji na promieniowanie słoneczne w trakcie całego życia przypada na pierwsze 18 lat. Dlatego tak istotna staje się wcześnie rozpoczęta ochrona”. Jak więc powinniśmy chronić skórę młodego człowieka?

Najważniejsze jest to, by pamiętać, że skóra niemowlęcia i dziecka różnią się od skóry człowieka dorosłego. Dziecięcy naskórek i skóra właściwa nie są w pełni rozwinięte. Warstwa rogowa i niższe warstwy naskórka są znacznie cieńsze, a warstwa ziarnista jest przerywana lub słabo zaznaczona. Poza tym w warstwie kolczystej naskórka znajdziemy mniej międzykomórkowych połączeń, przez co układ komórek w skórze dziecka jest luźniejszy. Z tego m. in. powodu promienie ultrafioletowe silniej i głębiej penetrują skórę dziecka.

Jak latem chronić skórę dziecka? Zdanie naukowców

Autorki artykułu naukowego „Wpływ promieniowania słonecznego na skórę dzieci i sposoby ochrony przed jego szkodliwym działaniem” uważają, że

„niemowlęta i małe dzieci nie powinny przebywać na spacerach w godzinach między 11 a 15, ponieważ w tym okresie nasilenie promieniowania UVB jest największe (w godzinach między 11 a 13 do ziemi dociera 30-50% całkowitego promieniowania UV) (12). W trakcie spacerów i zabawy należy je chronić przed bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi, właściwe jest przebywanie w cieniu drzew, pod parasolką przeciwsłoneczną przypiętą do wózka. Dziecko powinno nosić odpowiednią odzież, czapeczkę z rondem lub daszkiem ocieniającym twarz i kark, oraz ubranie najlepiej z długimi rękawami i nogawkami. Obecnie dostępne są już ubrania dla dzieci, ze specjalnych, odpowiednio tkanych włókien, na których znajduje się oznaczenie UPF (Ultraviolet Protection Factor). Współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym określa jaki stopień UV jest pochłaniany przez ubranie, i np.: UPS 20 oznacza że tylko 1/20 promieniowania przenika przez materiał”.

Inne, równie bezcenne wskazówki, jak latem chronić skórę dziecka, znaleźć można w dalszej części tekstu, dostępnego w bezpłatnej „Czytelni Medycznej”.