fbpx
ul. Ernesta Malinowskiego 5 02-776 Warszawa
+48 570 300 344 (9.00-17.00)

Wątroba a choroby skóry

Wątroba a choroby skóry

wątroba a choroby skóry

Jaki związek ma wątroba i choroby skóry? Niedoskonałości cery potrafią spędzać sen z powiek niejednej kobiecie. Mężczyzn również niepokoją czerwienienia i wypryski: na policzkach, czole i w okolicach oczu. Zastanawiają się, jaka jest ich przyczyna. To może być zła dieta, brak snu, stres, a może coś znacznie poważniejszego?

Dermatolodzy i hepatolodzy zwracają uwagę na fakt, że za problemy skórne może odpowiadać źle działająca wątroba. Najbardziej widocznym efektem dysfunkcji tego organu są przebarwienia skóry uogólnione lub miejscowe. Ich przyczyna może tkwić między innymi w niedoborach witaminy B12 i kwasu foliowego, pelagrze, zespole upośledzonego wchłaniania i chorobie Whipple´a. Jak podają autorzy artykułu „Skórne manifestacje chorób wątroby”, „najczęściej spotykaną zmianą zabarwienia skóry spowodowaną z zaburzeniami pracy wątroby jest żółtaczka. Pomimo że żółtaczka jest tylko objawem, to jednak ogromna ilość możliwych jej przyczyn powoduje, że w większości prac żółtaczka omawiana jest jako oddzielna jednostka chorobowa”.

Opróczżółtaczki specjaliści wyróżniają chorobę Wilsona, wynikającą z zaburzeniami gospodarki miedzią, hiperlipidemię oraz zaburzenia przemiany barwników pirolowych. Wszystkie te choroby (powodujące zmiany na skórze, np. zielonkawe i żółtobrązowe przebarwienia), swoje źródło mają w problemach związanych z wątrobą. Jak się okazuje, ma ona istotny wpływ na jakość naszej skóry. Jeśli więc mamy problemy skórne, a dbamy o dietę, sen, relaks, aktywność fizyczną, to warto zastanowić się nad stanem wątroby. Wtedy wizyta u hepatologa jest nieodzowna.

A jeśli interesujesz się tą problematyką, sięgnij do artykułu „Skórne manifestacje chorób wątroby. Część I”, opublikowanego pod linkiem w „Czytelni Medycznej”.